Η ΚΟΕ βράβευσε τον Παύλο Κοντίδη ως Αθλητή της Χρονιάς 2023

Το Βραβείο «Γλαύκος Κληρίδης», το οποίο απονέμεται κάθε χρόνο στον καλύτερο αθλητή, παραδόθηκε στον Παύλο Κοντίδη, στην ετήσια τελετή βράβευσης των Εφήβων αθλητών και Νεανίδων αθλητριών που διεξάχθηκε από την Κυπριακή Ολυμπιακή Επιτροπή (ΚΟΕ) στην αίθουσα «ΟΠΑΠ Ευ Αγωνίζεσθαι» του Ολυμπιακού Μεγάρου.

Ο Κύπριος ιστιοπλόος αναδείχθηκε κορυφαίος για τη χρονιά 2023, στη διάρκεια της οποίας εξασφάλισε την Ολυμπιακή κάρτα πρόκρισης στους Ολυμπιακούς Αγώνες «Παρίσι 2024».

Η πρόκριση στην επερχόμενη Ολυμπιάδα είχε επιτευχθεί στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ιστιοπλοΐας στη Χάγη, όπου κατέκτησε την έκτη θέση.

Μεταξύ άλλων επιτυχιών, ήταν τρίτος στο Ολυμπιακό Test Event που έγινε στη Μασσαλία, στη θάλασσα και την πόλη διεξαγωγής του αθλήματος στους προσεχείς Ολυμπιακούς Αγώνες, ενώ ολοκλήρωσε τη χρονιά στην 2η θέση της Παγκόσμιας Κατάταξης.